Pravidla peer programu



Pravidla fungování peer programu UK



Univerzita Karlova (dále jen „univerzita“) prostřednictvím Centra Carolina zastřešuje Peer program pro studenty UK fungující v souladu s níže stanovenými pravidly.


1. Peer program je řízená iniciativa, která umožňuje propojení mezi peer konzultujícími a peer adresáty*tkami. Toto propojení má charakter dobrovolného sdílení studijních zkušeností, naslouchání, motivujících rozhovorů a emocionální podpory. Cílem Peer programu je usnadnění studia těm studentům univerzity, kteří mají psychické obtíže a kteří chtějí podporu vrstevníka-studující*ho v rámci zvládání studia na vysoké škole, jakož i posílení kolegiality mezi studujícími univerzity.


2. Peer konzultant*ka je studující*m univerzity, který*á se orientuje ve studijním prostředí univerzity a je připraven*a nabídnout své zkušenosti a empatii potřebným peer adresátům*tkám.


3. Peer konzultující*m se stane studující univerzity poté, co se přihlásí u garantky Peer programu, vyplní vstupní dotazník a je s ní*m proveden vstupní pohovor; následně podepíše dohodu o poskytování služeb peer konzultující*ho na UK.


4. Garantka programu si vymezuje právo odmítnout zájemce o to stát se peer konzultující*m či peer adresátem*tkou na základě odborného posouzení vhodnosti zařazení studujících do programu.


5. Peer konzultující nejsou odborné osoby v oborech psychologie, psychoterapie ani v žádných dalších příbuzných oborech; proto rozhovory, které vedou s peer adresáty*tkami, nemají charakter psychoterapeutických ani jinak odborných poradenských služeb.


6. V případě, že peer konzultující zjistí, že peer adresát*ka potřebuje službu, která přesahuje jeho*její kompetence a vzdělání, je jeho*její povinností o tom informovat vedoucí programu a může peer adresáta*tku odkázat na další návazné služby.


7. Peer konzultující mají povinnost zúčastnit se vstupního školení Peer programu a dále se účastnit pravidelných intervizí a supervizí dle pokynů garantky peer programu. V případě neúčasti na povinných intervizích bude stanoveno náhradní plnění.


8. Peer konzultující jsou rovněž povinni dbát svých osobních znalostí, kompetencí a limitů. V případě, že narazí na situaci, se kterou si nebudou vědět rady, mají povinnost obrátit se s žádostí o supervizní konzultaci na garantku peer programu. Peer konzultující při svých peer setkáních zásadně nehodnotí, nesoudí ani nevnucují své návrhy řešení peer adresátům*tkám.


9. Peer konzultující mají povinnost dodržovat mlčenlivost ohledně všech skutečností, které se v rámci působení v Peer programu dozví o peer adresátech*tkách, a to i po skončení účasti v Peer programu. Tím není dotčena jejich povinnost informovat bezodkladně garantku Peer programu, jakož i případně složky integrovaného záchranného systému ČR, v případě, že vyvstane podezření, že jejich peer adresát*ka je ve vážném ohrožení. Peer konzultující mohou anonymně sdílet informace na společných intervizních a supervizních setkáních, s garantkou programu mohou konzultovat neanonymně.


10. Během intervizí nebo supervizí s garantkou programu nebo externím odborníkem*nicí je diskutován průběh a pokrok ve spolupráci s peer adresátem*adresátkou.


11. Peer konzultující je po souhlasu peer adresáta*tky informován*a o takových skutečnostech ohledně zdravotního stavu peer adresáta*adresátky, které by mohly ovlivnit společné konzultace.


12. Peer adresát*ka i peer konzultující se zavazují registrovat se ve studijním informačním systému v záložce určené pro program Asistence mezi studujícími dle pokynů vedení peer programu. Peer konzultující nejpozději do 7. kalendářního dne každého měsíce ve studijním informačním systému vyplní výkaz práce za měsíc předcházející. V něm uvede, kolik strávil*a hodin s peer adresátem*tkou strávil*a a na intervizních a supervizních setkáních, případně na individuálních konzultacích s garantkou programu.


13. Peer konzultující může mít zároveň více peer adresátů*tek, pokud bude plnit všechny povinnosti uvedené v pravidlech programu, nenaruší to jeho*její studijní povinnosti a projeví-li o to zájem.


14. Peer adresát*ka je studující univerzity s psychickými obtížemi, který*á potřebuje pomoc s orientací ve studijním prostředí univerzity nebo hledá motivaci a podporu při zvládání studia na vysoké škole.


15. Peer adresátem*tkou se stane studující univerzity poté, co se přihlásí u garantky Peer programu, projde vstupním pohovorem, kde garantka nebo koordinátorka programu zvažuje vhodnost zařazení studující*ho do programu, a následně podepíše seznámení s pravidly programu.


16. Vytvoření dvojice peer konzultující*ho s peer adresátem*tkou provádí garantka Peer programu na základě odborného posouzení.


17. Setkání mezi peer konzultující*m a peer adresátem*adresátkou probíhají pravidelně a na základě vzájemné dohody mezi oběma aktéry a garantem peer programu, a to v prostorách univerzity, případně dohodnutým distančním způsobem, a to nejlépe na 1 hodinu týdně.


18. Po dohodě mezi peer konzultující*m a peer adresátem*adresátkou a po schválení garantkou programu je možné, aby se peer konzultující a peer adresát*ka společně věnovali i předem dané aktivitě (např. sportovní činnost, vzdělávací akce, kulturní akce apod.).


19. Peer konzultující i peer adresát*ka mají povinnost řídit se při vzájemné interakci pravidly slušnosti a respektovat názory a rozhodnutí svého peer protějšku. Peer konzultující nesmí využívat kontakty a informace získané v rámci Peer programu ke svým soukromým či jakýmkoli jiným účelům.


20. Peer konzultující si s peer adresátem*tkou výslovně vymezí témata, jimž se budou věnovat, a osobní pravidla, jimiž se budou při svých peer setkáních řídit.


21. Peer konzultující a peer adresát*ka si společně stanoví formu, jak spolu budou komunikovat (e-mailem, telefonicky, textové zprávy). Obě strany se zavazují držet této formy a kontaktovat se vzájemně mimo společná setkání, pouze pokud je to nezbytně nutné (změny termínu setkání, domluvení termínu, omluvy z termínu).


22. Peer konzultující ani peer adresát*ka by neměli ke komunikaci využívat sociální sítě. Obě strany jsou povinny také respektovat hranice druhé*ho, co se týká intenzity kontaktu. Peer konzultující a peer adresát*ka mají právo informovat garanta programu o nerespektování hranic v intenzitě i formě kontaktu. Pokud ani po upozornění ze strany garantky nedojde k nápravě, může být ukončena spolupráce s peer konzultující*m nebo peer adresátem*tkou.


23. Peer konzultující i peer adresát*ka jsou kdykoli oprávněni účast v Peer programu buď úplně ukončit, nebo požádat o přidělení jiného peer protějšku.


24. Peer konzultující mají povinnost se řídit těmito pravidly a dodržovat další pokyny garantky Peer programu. V případě, že peer konzultující opakovaně neplní povinnosti, které mu ukládají tato pravidla či pokyny garantky, je garantka oprávněna ho*ji z Peer programu vyloučit. Garantka je rovněž oprávněna vyloučit peer konzultující*ho v případě, že je na jeho*její konzultační činnost podána stížnost ze strany peer adresáta*adresátky a peer konzultující nebude schopen*schopna podat v dané věci uspokojivé vysvětlení.


25. Garantka peer programu je oprávněna vyloučit peer adresáta, který nerespektuje pravidla peer programu.


26. Peer konzultující ani peer adresát*ka nesmí být během společných setkání pod vlivem návykových látek, ani je v průběhu setkání konzumovat. Výjimkou je lékařem*kou předepsaná medikace.

27. Peer konzultující i peer adresát*ka se zavazují pravidelně komunikovat mezi sebou i s vedením programu. Delší dobu nekomunikace (2 měsíce a více) je možné brát jako důvod k vyloučení z Peer programu. Peer konzultující i peer adresáti*tky se mohou kdykoliv v průběhu Peer programu obrátit na vedení programu.


28. Peer konzultující jsou povinní vždy jednou měsíčné vyplnit soupis se zápisem ze společných setkání. Tento soupis je v co nejobecnější rovině.



Pravidla ke stažení ZDE




Poslední změna: 20. březen 2024 09:17 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Kontakt

Centrum Carolina

UK Point

Univerzita Karlova

Celetná 13

116 36 Praha 1

Česká republika


Tel.  (+420) 224 491 604

E-mail: centrumcarolina@cuni.cz


 

Tel. Digitalizační středisko - koordinátor Jan Král (+420) 224 491 581

E-mail: ,


Tel. Infodesk UK Point - studijní dotazy obecného charakteru: (+420) 224 491 850,


Jak k nám