Ubytování a stravování

Ubytovací a stravovací služby poskytují Koleje a menzy Univerzity Karlovy. Rezervace ubytování je možné provádět přes webový rezervační portál https://rehos.cuni.cz/crpp/.


Uvažujete o studiu na Univerzitě Karlově a jste uchazeč/uchazečka se specifickými potřebami? Dejte o sobě vědět s dostatečným předstihem. Uchazeči/uchazečky a studenti/studentky se specifickými potřebami se mohou obracet na vedoucí útvaru ubytovacích služeb Mgr. Miroslavu Hurdovou, miroslava.hurdova@kam.cuni.cz, 605 200 045, případně na e-mail rezervace@kam.cuni.cz.Pro ubytování tělesně postižených studujících jsou k dispozici pokoje s bezbariérovým přístupem a upraveným sociálním zařízením na kolejích Kajetánka II. (8 lůžek), Jednota (2 lůžka), v bloku 10 na koleji Hostivař (4 lůžka), kolej Hvězda (1lůžko) a v Plzni na Bolevecké (2 lůžka). Většinou se jedná o dvoupokojovou buňku se společným sociálním zařízením, kde se počítá s ubytováním studenta/studentky na vozíčku v jednom, a jeho asistenta/asistentky ve druhém pokoji.


Kolej Jednota (Praha 1, Opletalova 38) se nachází v centru města nedaleko bezbariérové stanice metra C Hlavní nádraží, v dosahu je i metro A, stanice Muzeum (s novým výtahem) a B, nám. Republiky (bohužel přístupná jen po schodech), a “po vlastní ose” jsou z ní velmi dobře dostupné budovy např. Filozofické, Právnické nebo Pedagogické fakulty. Výhodou rovněž je přístupná menza v téže budově, nevýhodou velikost výtahu na koleji (jedná se o starší typ výtahu a širší vozík se do něj nemusí vejít) a špatné parkovací možnosti v okolí budovy.


Pokoje na Kajetánce II. (Praha 6, Radimova 12) jsou vhodné zejména pro studující s vlastním automobilem. Bezprostředně u vchodu do budovy jsou vyznačena parkovací místa. Centrum města, kde se nachází většina budov UK, je odtud bez auta hůře dostupné: je nutno jet autobusem na metro A, kde je bezbariérových jen několik málo stanic, nebo tramvají; přístupová cesta ke kolejím navíc vede do prudkého kopce a bez asistence ji osoba na vozíku sama nezvládne. Menza se nachází v objektu, není však bezbariérově přístupná.


Pokoje v Hostivaři (Praha 10, Weilova 1144/2) byly vybudovány v rámci rekonstrukce bloku 10 v roce 2004. Mohou sloužit jak osobám na vozíku, které mají možnost dopravy po Praze vlastním autem, tak i těm, které jsou odkázány na MHD: do centra lze dojet nízkopodlažním autobusem s přestupem na metro C ze stanic Strašnická a Chodov (s plošinou a výtahem), nebo také nízkopodlažní tramvají. Menza je součástí areálu.


Pro ubytování studujících se specifickými potřebami lze v současnosti ještě využít kolej 17. listopadu v Tróji. Tento objekt ale nesplňuje požadavky na ubytování osob s postižením a těžko by zde mohl/a bydlet student/studentka, který/která potřebuje speciálně upravené sociální zařízení.


Koleje a menzy UK budou – v závislosti na finančních podmínkách univerzity i v závislosti na poptávce po tomto ubytování ze strany studujících – upravovat další pokoje pro studující s tělesným postižením. S vybudováním bezbariérového ubytování se samozřejmě počítá v objektech, které budou procházet rekonstrukcí (např. kolej Hvězda). Studující, kteří jsou uznáni osobami dlouhodobě zdravotně postiženými nebo dlouhodobě těžce zdravotně postiženými (dle vyhlášky 182/1991 Sb.), držitelé průkazu ZTP a ZTP/P, i asistenti takových studujících (sami studující UK, ovšem pouze v případě ubytování na stejné koleji), jsou při posuzování žádostí o ubytování zvýhodněni (viz Zásady ubytování v kolejích Univerzity Karlovy čl. 3).

Pokud je třeba zajistit ubytování na koleji asistentovi/asistentce, který/která není studující UK, řeší se tato situace individuálně.


Zcela bezbariérově upravena je menza v Jinonicích, k dispozici jsou zde i bezbariérová WC v její blízkosti (v hale v přízemí). Přístupné jsou dále menzy 17. listopadu v Tróji, Albertov, Sport ve Vokovicích, Právnická a Jednota. Nejsou v nich však k dispozici odpovídající sociální zařízení, přístroje pro volbu jídla jsou vysoko atd.Poslední změna: 2. srpen 2023 15:47 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Kontakt

Centrum Carolina

UK Point

Univerzita Karlova

Celetná 13

116 36 Praha 1

Česká republika


Tel.  (+420) 224 491 604

E-mail: centrumcarolina@cuni.cz


 

Digitalizační středisko Centra Carolina - koordinátor Jan Král (+420) 224 491 581

E-mail: ,


Výdej karet ISIC - UK Point

(+420) 224 491 610


Infodesk UK Point - studijní dotazy obecného charakteru:

(+420) 224 491 850,


Jak k nám