KarolinumOvocný trh 560/5, Praha 1

tel.: +420 224 491 111

web: https://cuni.cz/uk-1436.html


virtuální prohlídka Karolina


Základní přehled přístupnosti


Uživatelský popis objektu

Karolinum je historickým sídlem Univerzity Karlovy. Jeho centrálním prostorem je Velká aula, v níž se konají shromaždiště akademické obce, imatrikulace a promoce absolventů.


Vstup

Povrch přístupového chodníku z ulic Celetná a Rytířská tvoří rovná mozaiková dlažba. Za dvoukřídlou areálovou bránou (šířka 2x 200 cm) se nachází nádvoří s povrchem z rovné velkoformátové dlažby.


Dvoukřídlé dveře hlavního vstupu (hlavní křídlo šířka 97 cm, vedlejší křídlo šířka 101 cm) s +1 předsazeným schodem (výška 12 cm, hloubka 160 cm) se otevírají mechanicky směrem ven. Z prostorného zádveří (šířka 277 cm, hloubka 206 cm) vedou do vstupní haly s recepcí (pult výška 115 cm) dvoukřídlé dveře totožných parametrů jako vstupní, otevírají se mechanicky směrem do zádveří.

Vedlejší upravený vstup je k dispozici vlevo na nádvoří. Před dvoukřídlými dveřmi (hlavní křídlo šířka 75 cm, vedlejší křídlo šířka 82 cm), které se otevírají se mechanicky směrem dovnitř, je jednoramenná rampa (sklon 13,5 %, šířka 400 cm, délka 136 cm). Vlevo v rohu u dveří je zvonková signalizace (výška 91 cm) na vrátnici.

Vstup vede do průjezdu, na jehož pravé straně je přístup k šatně (pult výška 89 cm), vlevo je pak vchod (dveře šířka 95 cm) do přízemních prostor galerie.


Interiér

Z přízemních prostor galerie vede schodiště (+32 schodů) do 2. nadzemního podlaží. Je opatřené šikmou schodišťovou plošinou (nosnost 300 kg; rozměry přepravní plochy šířka 90 cm, hloubka 125 cm) s dostatečnou manipulační plochou na spodní i horní podestě.

Přístup k Velké aule v 2. nadzemním podlaží vede od schodiště přes zastřešenou pavlač (min. šířka 98 cm). Převýšení mezi horní schodišťovou podestou a pavlačí je řešeno jednoramennou rampou (sklon 13,5 %, šířka 162 cm, délka 130 cm) bez madla. Druhý konec pavlače a předsálí Velké auly pak oddělují dvoukřídlé dveře (šířka 2x 74 cm).

Vstup do nestupňovité Velké auly tvoří masivní dvoukřídlé dveře (hlavní křídlo šířka 82 cm, vedlejší křídlo šířka 85 cm). Dvoukřídlé dveře Malé auly, které má s Velkou aulou společné předsálí, jsou užší (hlavní křídlo šířka 70 cm, vedlejší křídlo šířka 72 cm). Součástí předsálí je hygienické zázemí s upravenou kabinou.


Výtah

Výtah není k dispozici, přístup do 2. nadzemního podlaží je řešen šikmou schodišťovou plošinou (viz Interiér).


Upravená toaleta s nevhodnou dispozicí se nachází v 2. nadzemním podlaží. Je součástí hygienického zázemí s prostornou společnou předsíní, do které je vstup jednokřídlými dveřmi (šířka 80 cm), otevírají se mechanicky směrem ven. Kabina (dveře šířka 77; kabina šířka 144 cm, hloubka 153 cm) je samostatná a uzamčená. Klíč je k dispozici ve vrátnici. Jednokřídlé dveře do WC jsou označené a otevírají se mechanicky směrem ven. Dispozice kabiny s WC mísou kotvenou na středu čelní stěny neumožňuje boční přístup k míse (boční prostor šířka max. 57 cm).

Toaletní mísa je vybavena jedním pevným a jedním sklopným madlem.


Parkování

Nejbližší vyhrazené parkovací stání se nachází v ulici Rytířská na rohu s Havířskou.


Parkování pro osoby se znevýhodněním

Po předchozím ohlášení se pracovnci Správy budov areálu Karolina Univerzity Karlovy nebo UK Pointu, je pro osoby se znevýhodněním možné parkovat v jednom ze dvorů areálu Karolina. Vjezd je vraty na Ovocném trhu č. 5. Zde je možno zazvonit na vrátnici, vrátný má také k dispozici kameru.

Email s jménem a přijmením řidiče, SPZ, telefonní kontakt na řidiče a datum s časem příchodu je potřebné poslat s dostatečným předstihem na nebo referentce pro studenty s tělesným postižením .


Po zaparkování se dá projít ze dvora do Karolina přes boční dveře, které vedou na rektorát UK nebo k bufetu. Jestli se rozhodnete využít tohoto průchodu, berte prosím na vědomí, se zde nacházejí čtyři schody a teprve potom je cesta do Velké auly zcela bezbariérová.

Na ulici Celetnou se dá projít skrz průchod Filozofické fakulty v Celetné 20. Vstup do UK POINTU a Centra Carolina je z Celetné ulice 13, přístupový chodník tvoří rovná mozaiková dlažba. Za dvoukřídlou areálovou bránou (šířka 2x 200 cm) se nachází nádvoří s povrchem z rovné velkoformátové dlažby.


MHD

Nedaleká hluboce založená stanice metra A i B Můstek disponuje bezbariérovým přístupem – vstup se nachází v dolní části Václavského náměstí. Bezbariérové spojení je k dispozici tramvajemi (5, 8, 24, 26) i bus na Náměstí Republiky, stanice metra je bez výtahu. Více na www.dpp.cz.FotogaleriePoslední změna: 13. březen 2023 13:28 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Kontakt

Centrum Carolina

UK Point

Univerzita Karlova

Celetná 13

116 36 Praha 1

Česká republika


Tel.  (+420) 224 491 604

E-mail: centrumcarolina@cuni.cz


 

Digitalizační středisko Centra Carolina - koordinátor Jan Král (+420) 224 491 581

E-mail: ,


Výdej karet ISIC - UK Point

(+420) 224 491 610


Infodesk UK Point - studijní dotazy obecného charakteru:

(+420) 224 491 850,


Jak k nám