Studium na vysoké škole je samo o sobě náročné a přináší mnoho změn a výzev. V našich podpůrných skupinách zjistíte, že se svými zážitky a problémy nejste sami. Možnost probrat věci s ostatními přináší úlevu, podporu, inspiraci a často i příležitost podívat se na situaci očima někoho jiného.
Naše podpůrné skupiny jsou přijímajícím prostorem otevřeným všem studujícím bez rozdílu. Nabízíme podporu prostřednictvím vzájemného porozumění a sdílení.
Kdy: Od 30. září 2024 - pondělí od 18:00 do 19:30
Kde: Školská 13A, Praha 1
Jak často: Každý týden během semestru a zkouškového období s výjimkou státních svátků
O co se jedná? Studium na vysoké škole je náročné a přináší mnoho změn a výzev. Také věk mladé dospělosti je dobou velkých změn a výzev. Nabízíme možnost probrat věci s ostatními a přijít si pro podporu, inspiraci i úlevu.
Účast na setkání vám umožní být s lidmi s podobnými pocity, starostmi a každodenními problémy. Naše setkání jsou tradičně také prostorem pro poznávání dalších studujících z různých fakult, zemí a kultur.
Tato setkání nejsou určena pouze pro zahraniční studenty, vítáme i české a slovenské studenty, kteří umí anglicky. Nebojte se, že vaše angličtina nebude stačit. Ani zahraniční studující většinou nejsou rodilí mluvčí.
Mohu přijít bez přihlášení nebo tak? Ano, určitě. Registrace není potřeba.
Mohu přijít vícekrát? Ano, samozřejmě.
Mohu si s sebou vzít kamaráda? Ano, můžete.
Kdo vede skupiny? Setkání moderují kouč Mgr. Jakub Fiala a psycholožka Mgr. Pavla Čípková, které příležitostně doplňují nebo střídají další kolegové z Centra Carolina.
Co když se potřebuji ještě na něco zeptat? Napište nám na poradny@cuni.cz nebo jakub.fiala@ff.cuni.cz
Více informací najdete na stránce v angličtině
Kdy: Od 14. října 2024 - každé pondělí od 16:00
Kde: Školská 13A, Praha 1
Jak často: Každý týden během semestru a zkouškového období s výjimkou státních svátků
O co se jedná? Studium na vysoké škole je náročné a přináší mnoho změn a výzev. Také věk mladé dospělosti je dobou velkých změn a výzev. Nabízíme možnost probrat věci s ostatními a přijít si pro podporu, inspiraci i úlevu.
Účast na setkání vám umožní být s lidmi s podobnými pocity, starostmi a každodenními problémy. Naše setkání jsou tradičně také prostorem pro poznávání dalších studujících z různých fakult, zemí a kultur.
Mohu přijít bez přihlášení nebo tak? Ano, určitě. Registrace není potřeba.
Mohu přijít vícekrát? Ano, samozřejmě.
Mohu si s sebou vzít kamaráda? Ano, můžete.
Kdo vede skupiny? Setkání moderují kouč Mgr. Jakub Fiala a psycholožka Mgr. Pavla Čípková, které příležitostně doplňují nebo střídají další kolegové z Centra Carolina.
Co když se potřebuji ještě na něco zeptat? Napište nám na poradny@cuni.cz nebo jakub.fiala@ff.cuni.cz
-kapacita je již naplněná-
Zveme vás na prožitkový sebezkušenostní kurz. Arteterapie je jednou z cest, jak lépe porozumět sami sobě i lidem ve vašem okolí. Čekají vás pravidelná setkávání ve skupině, během kterých si na vlastní kůži vyzkoušíte různorodé arteterapeutické techniky a postupy. Pomocí vlastního prožitku se seznámíte s tím, jak probíhá arteterapeutický proces od úvodního setkání až po závěrečnou reflexi. Arteterapeutické techniky vám pomohou k hlubší sebereflexi jak v pracovní, tak v osobní rovině.
Kdy: Skupiny probíhají pravidelně každý týden ve čtvrtek. Začínáme 17. 10. 2024 , konec je plánován na 19. 12.2024.
Zájemce si vybere, v jakém čase bude na skupinu docházet. Vzhledem k tomu, že se jedná o uzavřenou skupinu, není možné v průběhu semestru skupiny měnit.
Čas: 1. skupina: 9:00 – 11:00, 2. skupina: 11:30 – 13:30
Místo: Setkání probíhají v Kampusu Hybernská 4, budova D, v prostorách poradenského pracoviště v 1. patře.
Poplatek: Účastníci hradí náklady na výtvarné potřeby. Cca 350,- na osobu na celý kurz
Kontakt:
Mgr. Klára Horáková,
Registrace na e-mailu: klara.horakova@ruk.cuni.cz
V případě dotazů volejte: 732 525 834
Pro účast na skupině není rozhodující výtvarná zdatnost účastníka a esteticky uspokojivý výsledek díla. Zásadní je chuť tvořit. Nebojte se tedy, že "neumíte kreslit".
Pro arteterapii je důležitý proces, při kterém dochází k uvolnění, vyjádření emocí a většímu porozumění sobě i druhým.
Na kurzu se seznámíme s typologií barev, budeme se zabývat světem archetypů a vyzkoušíme si různorodé výtvarné techniky.
Podmínkou pro účast na skupině je pravidelná docházka. Jednotlivá setkání na sebe tématicky navazují, proto je důležité brát svou účast na skupině závazně.
Kurz nemá za cíl vyškolit účastníky k provádění odborné arteterapeutické činnosti.
Více informací o skupině naleznete zde: https://centrumcarolina.cuni.cz/CCENG-198.html.
Nově otevíráme podpůrnou skupinu pro ukrajinské studující v českém jazyce. Skupina poskytuje otevřený prostor pro setkání, sdílení a řešení potíží, s kterými se ukrajinští studující mohou potýkat ať už při studiu, nebo v jiných oblastech svých životů:
Podpora ve studiu, studijní strategie
Práce se stresem, úzkostmi
Setkání s lidmi s podobnými zkušenostmi
Tvorba zázemí v cizí zemi
Kdy bude skupina probíhat?
Každý čtvrtek od začátku října 2024, v čase 18:00 – 19:30.
Kde nás najdete?
Školská 13a, 110 00 Praha 1
Pro koho je skupina určená?
Pro všechny studující Univerzity Karlovy pocházející z Ukrajiny – ať už žijí v ČR teprve krátce, nebo již delší dobu. Jedinou podmínkou je, abyste se v základu dokázali dorozumět v češtině.
Můžu se na skupinu přihlásit, i když neřeším žádný problém?
Určitě ano! Je to prostor pro seznámení se a vzájemnou podporu, vaše zkušenosti mohou být užitečné druhým.
Jak se mohu přihlásit ?
Pokud se chcete přihlásit, nebo pokud chcete doplňující informace, kontaktujte Veroniku Slávikovou na adrese veronika.slavikova@ruk.cuni.cz. Přihlásit se do skupiny bude možné i v jejím průběhu, pokud nebude kapacita naplněna.
Skupinu vede:
|
Mgr. Veronika Sláviková veronika.slavikova@ruk.cuni.cz Pětileté studium psychologie bylo mým prvním krokem k objevování sebe a skrze sebe i lidi kolem. Po studiu v Bratislavě jsem odešla studovat do Prahy, kde jsem absolvovala kurz krizové intervence, online poradenství a kurz individuálního koučování. Věnuji se lektorování workshopů na témata emocí, sebelásky, autenticity, prací se stresem, dechem a všímavostí. Mám zkušenosti s prací s lidmi s psychickými obtížemi a s oběťmi domácího násilí. Dlouhodobě pracuji s dospívajícími a mládeží v krizových situacích a těžkých životních obdobích. Zajímá mě holistický pohled na člověka a propojuji práci s tělem s koučovskými a poradenskými technikami. Společně s klienty spoluvytváříme podpůrný prostor a hledáme jedinečné zdroje pro hledání své autentické cesty napříč životními výzvami.. |
|
Mgr. Tomáš Holub Vystudoval jsem psychologii na FF UK. Svou pracovní kariéru jsem začínal jako arteterapeut ve zdravotnickém zařízení, kde jsem se věnoval klientům se schizofrenií a úzkostně depresivními poruchami. Poté jsem se zaměřil na práci s třídními kolektivy a dětskými skupinami, působil jsem jako lektor primární prevence a osobnostně rozvojových skupin pro děti a dospívající, dělal jsem psychologické intervence v třídních kolektivech. Mám dvouletý výcvik v arteterapii a artefiletice a pětiletý sebezkušenostní výcvik v psychoanalytické psychoterapii. Aktuálně pracuji jako koordinátor podpory pro studenty s psychickými potížemi v Centru Carolina a jako oblastní metodik prevence pro Prahu 5. |
|
Mgr. Hana Krajčíková Absolvovala jsem obor Speciální pedagogika na PedF na Masarykově univerzitě v Brně. Několik let jsem pracovala s dětmi se sluchovým postižením. Vedla jsem letní tábory a volnočasové kroužky pro žáky s poruchou autistického spektra. Poslední 4 roky se věnuji vytváření individuálních plánů a nastavovaní podporných opatření pro žáky a studenty s poruchou autistického spektra. Aktuálně se v Centru Carolina zaměřuji na nácvik studijních strategií.. |
Ми відкриваємо групу підтримки для українських студентів чеською мовою. Група забезпечує відкритий простір для зустрічей, обміну та вирішення проблем, з якими можуть зіткнутися українські студенти як під час навчання, так і в інших сферах свого життя:
Підтримка навчання, стратегія навчання
Робота зі стресом, тривожністю
Зустрічі з людьми зі схожим досвідом
Створення бекграунду в чужій країні
Коли буде працювати група?
Щочетверга з початку жовтня 2024 року, з 18:00 до 19:30.
Де ви можете нас знайти?
Школска/13a, 110 00 Прага 1 (Školská 13a, 110 00 Praha 1)
Для кого призначена ця група?
Для всіх студентів Карлового університету, які приїжджають з України – незалежно від того, чи проживають вони в Чеській Республіці недовго чи тривалий час. Єдина умова – це те, що ви можете на базовому рівні спілкуватися чеською мовою.
Чи можу я записатися в групу, якщо я не вирішую жодних проблем?
Безумовно так! Це простір для знайомства та підтримки один одного, ваш досвід може бути корисним для інших.
Як я можу записатися?
Якщо ви хочете записатися або отримати додаткову інформацію, зв’яжіться з Веронікою Славіковою за адресоюveronika.slavikova@ruk.cuni.cz. Приєднатися до групи можна буде навіть під час її роботи, якщо місця не будуть заповнені.
Керує групою:
|
Магістр Вероніка Славікова (Mgr. Veronika Sláviková) veronika.slavikova@ruk.cuni.cz П'ять років вивчення психології стали моїм першим кроком до відкриття себе і через себе людей навколо. Після навчання в Братиславі я поїхала вчитися до Праги, де пройшла курс кризового втручання, онлайн-консультування та курс індивідуального коучингу. Я проводжу майстер-класи на теми емоцій, любові до себе, автентичності, роботи зі стресом, дихання та уважності. Маю досвід роботи з людьми з психологічними проблемами та з жертвами домашнього насильства. Вже тривалий час працюю з підлітками та молоддю, які перебувають у кризових ситуаціях та складних періодах життя. Мене цікавить цілісний погляд на людину, і я поєдную роботу з тілом з техніками коучингу та консультування. Разом із клієнтами ми створюємо простір підтримки та шукаємо унікальні ресурси, щоб знайти свій справжній шлях у життєвих викликах. |
|
Магістр Томаш Голуб (Mgr. Tomáš Holub) Я закінчив філософський факультет Карлового університету за спеціальністю «психологія». Свою трудову кар'єру я розпочав як арт-терапевт у медичному закладі, де працював з клієнтами з шизофренією та тривожно-депресивними розладами. Потім я зосередився на роботі з колективами класів та дитячими групами, працював викладачем в групах первинної профілактики та особистісного розвитку для дітей і підлітків, проводила психологічні втручання в колективах класів. Я маю дворічний тренінг з арт-терапії та артфілетики та п'ятирічний курс самостійного навчання з психоаналітичної психотерапії. В даний час я працюю координатором підтримки студентів із психологічними проблемами в Центрі «Кароліна» (Centrum Carolina) та регіональним спеціалістом з методології профілактики в Празі 5. |
|
Магістр Гана Крайчікова (Mgr. Hana Krajčíková) hana.krajcikova@ruk.cuni.cz Я закінчила спеціальність «Спеціальна освіта» на педагогічному факультеті Масарікова університету в Брно. Кілька років я працювала з дітьми з порушеннями слуху. Я керувала літніми таборами та гуртками дозвілля для учнів з розладами аутистичного спектру. Останні 4 роки я займаюся створенням індивідуальних планів та встановленням заходів підтримки для учнів та студентів з розладом аутистичного спектру. В даний час я зосереджуюся на відпрацюванні стратегій навчання в Центрі «Кароліна» (Centrum Carolina). |
Popis kurzu:
Během 4 týdnů projdeme základy mindfulness, jejich aplikaci na dovednosti každodenního života (komunikace, nastavování hranic, péče o sebe atd.) a odnesete si nahrávky ke každodenní domácí praxi na 15 min denně. Tyto nahrávky vám budou sloužit i po skončení kurzu.
MBSR metoda (mindfulness based stress reduction) byla vyvinuta prof. Jon Kabat-Zinnem na Univerzitě v Massachusetts jako mentální trénink vedoucí k prokázaným pozitivním změnám v mozkových strukturách pro lepší zvládání náročných životních událostí.
Zážitkový kurz Zvládání stresu pomocí mindfulness je zkrácenou verzí kurzu MBSR (mindfulness based stress reduction, nezkrácený trvá 8 týdnů), ale svou praxi můžete pomocí nahrávek nadále rozvíjet i po skončení kurzu. Metodika kurikula MBSR vychází z tradičních přístupů klasických východních meditačních škol, je podložena vědeckými výzkumy a učí se po celém světě již přes čtyřicet let.
Více obecných informací k Mindfulness najdete na našich stránkách zde: https://centrumcarolina.cuni.cz/CA-133.html
Přihlašování probíhá přes poradenskou aplikaci.
Jak se přihlásit do aplikace? návod
Obsah lekcí:
1. lekce: CO JE MINDFULNESS A JAK SE SEZNÁMIT S TĚLEM
Co můžete od kurzu čekat, trénink propojení se s tělem – všímavost k tělu. Jak vnímáme svět a omezujeme ho svými filtry. Out of box pohled na svět a problémy.
2. lekce: HRANICE A ZVLÁDÁNÍ STRESU
Jak být ve svém těle a pracovat s hranicemi. Úvod do mindfull pohybu. Práce se stresem – co to je, jak nás ohrožuje, jak pomáhá mindfluness zdravě zvládat stres a emoce.
3. lekce: OBRÁCENÍ SE K OBTÍŽNÉMU V ŽIVOTĚ A VĚDOMÁ KOMUNIKACE
Jak zacházet s nepříjemnými myšlenkami a emocemi. Kompletní meditace v sedě. Vědomá komunikace. Jak laskavě a konstruktivně komunikovat obtížné pomocí naučených dovedností z mindfulness.
4. lekce: PÉČE O SEBE A CO DÁL
Jak o sebe všímavě pečovat. Jak pokračovat trvale udržitelně po zbytek života s praxí mindfulness jako zásadním prvkem sebepéče. Tvorba vlastního typu praxe a integrace.
Informace o lektorce:
Paula Fassati
Vystudovala jsem doktorské studium na FF UK v oboru Teorie kultury, který byl postaven především na antropologii, psychologii, teorii umění, filozofii a sociologii.
Tento obor a zájem o lidské nitro na všech úrovních mě dále vedl k vzdělávání v individuální práci s lidskou psychikou. A tak se ze mě nejdříve stala koučka a lektorka kurzů o zvládání stresu a emocí (metodika MBSR - mindfulness based stress reduction) a také kurzů o výchově a vztazích. Aktuálně jsem frekventantem psychoterapeutického výcviku na Českém institutu biosyntézy.
V Poradnách Centra Carolina vedu čtyřtýdenní Kurz zvládání stresu pomocí mindfulness.
Bezpečné prostředí: Možnost otevřeně mluvit o svých pocitech a obavách.
Osobní růst: Příležitost naučit se, kdy si něco nechat pro sebe a kdy sdílet.
Sociální podpora: Můžete se cítit méně osamělí a izolovaní díky sdílení s ostatními.
Zlepšení duševního zdraví: Účast může pomoci snížit úzkost, depresi a únavu.
Zvládání náročných situací: Může zlepšit své dovednosti pro řešení problémů a zvládání stresu.
Motivace: Podpora při udržení motivace pro řešení opakujících se problémů, jako jsou prokrastinace a nedochvilnost.
Posílení: Můžete získat pocit větší kontroly nad vlastní situací a sebedůvěry.
Obnova naděje: Může pomoci obnovit víru, že problémy lze zvládnout a že existují řešení.
Inspirace a zpětná vazba: Získáte nové perspektivy a praktickou zpětnou vazbu od ostatních účastníků.
Sdílení zkušeností: Učení se z příběhů a zkušeností ostatních může být cenné.
Budování vztahů: Možnost navázat nové přátelství a podpůrné vztahy.
Zvládání akademického tlaku
Zvládání změn a přechodů
Stres
Mindfulness
Sebeúcta a sebepřijetí
Prokrastinace a motivace
Osamělost a sociální izolace
Duševní zdraví
Vztahy
Kariérní plánování
Časový management
Finanční stres
Rodinné problémy
Sebepoznání
Další témata, která chtějí studenti sdílet
Pokud máte pochybnosti ohledně účasti v podpůrné skupině nebo potřebujete další informace, neváhejte nás kontaktovat e-mailem: poradny@cuni.cz nebo telefonicky: 222 232 452
Náš tým je zde, aby vám poskytl odpovědi na vaše otázky a pomohl vám rozhodnout se.
Centrum Carolina
Adresa: UK Point, Univerzita Karlova,
Celetná 13, 116 36 Praha 1, Česká republika
Tel. (+420) 224 491 604
E-mail: centrumcarolina@cuni.cz
Digitalizační středisko Centra Carolina
Tel. 224 491 581
E-mail: digitalizace@ruk.cuni.cz