Podpůrné skupiny

Studium na vysoké škole je samo o sobě náročné a přináší mnoho změn a výzev. V našich podpůrných skupinách zjistíte, že se svými zážitky a problémy nejste sami. Možnost probrat věci s ostatními přináší úlevu, podporu, inspiraci a často i příležitost podívat se na situaci očima někoho jiného.

Naše podpůrné skupiny jsou přijímajícím prostorem otevřeným všem studujícím bez rozdílu. Nabízíme podporu prostřednictvím vzájemného porozumění a sdílení.


Podpůrná otevřená skupinová setkání v ČJ

Každé pondělí od 18:00, Školská 13a, Praha 1

Bez nutnosti přihlášení, můžete přijít kdykoli během semestru i zkouškového období.


Podpůrná otevřená skupinová setkání v AJ

Každou středu od 14:30, Školská 13a, Praha 1

Bez nutnosti přihlášení, můžete přijít kdykoli během semestru i zkouškového období.

Zážitková skupina s prvky arteterapie a artefiletiky

každý týden, vždy v předem stanoveném čase dopoledne či večer

Zveme vás na prožitkový sebezkušenostní kurz. Arteterapie je jednou z cest, jak lépe porozumět sami sobě i lidem ve vašem okolí. Čekají vás pravidelná setkávání ve skupině, během kterých si na vlastní kůži vyzkoušíte různorodé arteterapeutické techniky a postupy. Pomocí vlastního prožitku se seznámíte s tím, jak probíhá arteterapeutický proces od úvodního setkání až po závěrečnou reflexi. Arteterapeutické techniky vám pomohou k hlubší sebereflexi jak v pracovní, tak v osobní rovině.


Kdy: Skupiny probíhají pravidelně každý týden, v úterý dopoledne či večer.

Zájemce si vybere, zda bude docházet na večerní, či dopolední skupinu. Vzhledem k tomu, že se jedná o uzavřenou skupinu, není možné během průběhu skupiny měnit.

Čas: dopolední skupina LS 2023/2024, 9:00- 11:00h / večerní skupina 18:30- 20:30h

Místo: Setkání probíhají v Kampusu Hybernská 4, budova D, v prostorách poradenského pracoviště v 1. patře.

Poplatek: Účastníci hradí náklady na výtvarné potřeby. Cca 350,- na osobu na celý kurz


Kontakt:

Mgr. Klára Horáková,

Registrace na e-mailu: klara.horakova@ruk.cuni.cz

V případě dotazů volejte: 732 525 834


Pro účast na skupině není rozhodující výtvarná zdatnost účastníka a esteticky uspokojivý výsledek díla. Zásadní je chuť tvořit. Nebojte se tedy, že "neumíte kreslit".

Pro arteterapii je důležitý proces, při kterém dochází k uvolnění, vyjádření emocí a většímu porozumění sobě i druhým.

Na kurzu se seznámíme s typologií barev, budeme se zabývat světem archetypů a vyzkoušíme si různorodé výtvarné techniky.


Podmínkou pro účast na skupině je pravidelná docházka. Jednotlivá setkání na sebe tématicky navazují, proto je důležité brát svou účast na skupině závazně.


Kurz nemá za cíl vyškolit účastníky k provádění odborné arteterapeutické činnosti.


Práce se stresem pro zaměstnance

4 setkání během semestru v odpoledních hodinách

Srdečně vás zveme na cyklus Práce se stresem pro zaměstnance UK.


REGISTRACE: lenka.slavikova@ruk.cuni.cz


KDY? Vždy v pondělí po spuštění kurzu 16:30 - 18:30, přibližně 1x za 14 dní


KDE? Učebna 0,14 v UK Pointu, Celetná 13, vchod ze zastřešené dvorany


Intenzivní prožitkový program je určen všem, kteří pociťují nepříjemné projevy stresu, cítí se být stresem občas zahlceni a hledají způsoby, jak se stresem lépe nakládat. Interaktivní semináře kombinují prvky teorie, praktická cvičení a nácvik tělesných technik.


Stres nelze ze života zcela eliminovat. Se stresem se ale můžeme naučit zacházet tak, aby nás neničil a nepůsobil nám v dlouhodobém horizontu obtíže. Semináře nabídnou řadu tipů a technik, zaměřených na to, jak se stresem lépe pracovat.


Budeme pracovat ve skupině 12-15 účastníků.


V rámci jednotlivých setkání se mimo jiné seznámíte s řadou tělesných technik práce se stresem, jako je například mindfulness, cvičení zaměřené na uzemnění, koncept Body2Brain, technika „EmotionAid“ a další.

Představíme vám teoretický koncept práce se stresem, dozvíte se něco o tom, jak probíhá stresová reakce a jak stres působí na naše tělo a psychiku. Společně s ostatními účastníky budete hledat tipy pro práci s konkrétními stresovými situacemi z vaší praxe, dozvíte se něco o principu životní rovnováhy a budete mít možnost udělat si vlastní „inventuru“ vašich zdrojů.


Těšíme se na společnou cestu a doufáme, že pro vás bude přínosem do vašeho pracovního i osobního života.


Lenka Papáčová a Lenka Slavíková, lektorky


Informace o další nabídce na webu poraden Centra Carolina.


Podpůrná skupina pro studující s ADHD v angličtině

každý druhý čtvrtek v odpoledních hodinách

University life can be both rewarding and challenging, so we all need support and resources. Our new support group aims to create a safe and welcoming space for students with ADHD (and similar difficulties) to connect, share experiences, and learn valuable strategies for academic and personal success. You don't need to be officialy diagnosed with ADHD or ADD to be a part of this group, we welcome everyone. 


The group will take place in English, but is open to both English-speaking and Czech students (don't be afraid if your English isn't perfect).


What You Can Expect:

- Peer Support: You'll have the opportunity to meet fellow students who face similar challenges. Sharing your experiences and hearing from others can be incredibly empowering.

- Resource Sharing: Discover helpful resources, both on and off-campus, to support your academic journey and overall well-being.

- Professional Support: The group will be led by two experienced counselors (psychologist and a coach), you can ask them questions about managing ADHD-related issues, including time management, organization, study strategies, and stress management.


Meeting Details:

Date: every two weeks on Thursdays

Time: from 3:00 PM to 5:00 PM

Location: Hybernská Campus


How to Join:

There has been some free capacity at the group recently. You can come to Hybernská without previous registration. Or, for more information, you can write to Mgr. Jakub Fiala jakub.fiala@ff.cuni.cz


Skupina pro ukrajinské studenty

od začátku června každý čtvrtek v 18:00

Nově otevíráme podpůrnou skupinu pro ukrajinské studující v českém jazyce. Skupina poskytuje otevřený prostor pro setkání, sdílení a řešení potíží, s kterými se ukrajinští studující mohou potýkat ať už při studiu, nebo v jiných oblastech svých životů:



  • Podpora ve studiu, studijní strategie

  • Práce se stresem, úzkostmi

  • Setkání s lidmi s podobnými zkušenostmi

  • Tvorba zázemí v cizí zemi



Kdy bude skupina probíhat?

Každý čtvrtek od června do prosince 2024, v čase 18:00 – 19:00.


Kde nás najdete?

Kampus Hybernská, blok 2D, 1. patro.


Pro koho je skupina určená?

Pro všechny studující Univerzity Karlovy pocházející z Ukrajiny – ať už žijí v ČR teprve krátce, nebo již delší dobu. Jedinou podmínkou je, abyste se v základu dokázali dorozumět v češtině.


Můžu se na skupinu přihlásit, i když neřeším žádný problém?

Určitě ano! Je to prostor pro seznámení se a vzájemnou podporu, vaše zkušenosti mohou být užitečné druhým.



Jak se mohu přihlásit ?

Pokud se chcete přihlásit, nebo pokud chcete doplňující informace, kontaktujte Veroniku Slávikovou na adrese veronika.slavikova@ruk.cuni.cz. Přihlásit se do skupiny bude možné i v jejím průběhu, pokud nebude kapacita naplněna.


Skupinu vede:



Mgr. Veronika Sláviková

veronika.slavikova@ruk.cuni.cz


Pětileté studium psychologie bylo mým prvním krokem k objevování sebe a skrze sebe i lidi kolem. Po studiu v Bratislavě jsem odešla studovat do Prahy, kde jsem absolvovala kurz krizové intervence, online poradenství a kurz individuálního koučování. Věnuji se lektorování workshopů na témata emocí, sebelásky, autenticity, prací se stresem, dechem a všímavostí. Mám zkušenosti s prací s lidmi s psychickými obtížemi a s oběťmi domácího násilí. Dlouhodobě pracuji s dospívajícími a mládeží v krizových situacích a těžkých životních obdobích. Zajímá mě holistický pohled na člověka a propojuji práci s tělem s koučovskými a poradenskými technikami. Společně s klienty spoluvytváříme podpůrný prostor a hledáme jedinečné zdroje pro hledání své autentické cesty napříč životními výzvami..




Mgr. Tomáš Holub

tomas.holub@ruk.cuni.cz


Vystudoval jsem psychologii na FF UK. Svou pracovní kariéru jsem začínal jako arteterapeut ve zdravotnickém zařízení, kde jsem se věnoval klientům se schizofrenií a úzkostně depresivními poruchami. Poté jsem se zaměřil na práci s třídními kolektivy a dětskými skupinami, působil jsem jako lektor primární prevence a osobnostně rozvojových skupin pro děti a dospívající, dělal jsem psychologické intervence v třídních kolektivech. Mám dvouletý výcvik v arteterapii a artefiletice a pětiletý sebezkušenostní výcvik v psychoanalytické psychoterapii.

Aktuálně pracuji jako koordinátor podpory pro studenty s psychickými potížemi v Centru Carolina a jako oblastní metodik prevence pro Prahu 5.




Mgr. Hana Krajčíková

hana.krajcikova@ruk.cuni.cz


Absolvovala jsem obor Speciální pedagogika na PedF na Masarykově univerzitě v Brně. Několik let jsem pracovala s dětmi se sluchovým postižením. Vedla jsem letní tábory a volnočasové kroužky pro žáky s poruchou autistického spektra. Poslední 4 roky se věnuji vytváření individuálních plánů a nastavovaní podporných opatření pro žáky a studenty s poruchou autistického spektra. Aktuálně se v Centru Carolina zaměřuji na nácvik studijních strategií..




Jaké mohou být přínosy účasti v podpůrné skupině?

  • Bezpečné prostředí: Možnost otevřeně mluvit o svých pocitech a obavách.

  • Osobní růst: Příležitost naučit se, kdy si něco nechat pro sebe a kdy sdílet.

  • Sociální podpora: Můžete se cítit méně osamělí a izolovaní díky sdílení s ostatními.

  • Zlepšení duševního zdraví: Účast může pomoci snížit úzkost, depresi a únavu.

  • Zvládání náročných situací: Může zlepšit své dovednosti pro řešení problémů a zvládání stresu.

  • Motivace: Podpora při udržení motivace pro řešení opakujících se problémů, jako jsou prokrastinace a nedochvilnost.

  • Posílení: Můžete získat pocit větší kontroly nad vlastní situací a sebedůvěry.

  • Obnova naděje: Může pomoci obnovit víru, že problémy lze zvládnout a že existují řešení.

  • Inspirace a zpětná vazba: Získáte nové perspektivy a praktickou zpětnou vazbu od ostatních účastníků.

  • Sdílení zkušeností: Učení se z příběhů a zkušeností ostatních může být cenné.

  • Budování vztahů: Možnost navázat nové přátelství a podpůrné vztahy.


Jaké jsou témata našich skupin?

  • Zvládání akademického tlaku

  • Zvládání změn a přechodů

  • Stres

  • Mindfulness

  • Sebeúcta a sebepřijetí

  • Prokrastinace a motivace

  • Osamělost a sociální izolace

  • Duševní zdraví

  • Vztahy

  • Kariérní plánování

  • Časový management

  • Finanční stres

  • Rodinné problémy

  • Sebepoznání

  • Další témata, která chtějí studenti sdílet



Na koho se obrátit, když si nejste jisti, zda se zúčastnit?

Pokud máte pochybnosti ohledně účasti v podpůrné skupině nebo potřebujete další informace, neváhejte nás kontaktovat e-mailem: poradny@cuni.cz nebo telefonicky: 222 232 452

Náš tým je zde, aby vám poskytl odpovědi na vaše otázky a pomohl vám rozhodnout se.






Poslední změna: 2. srpen 2024 14:45 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakt

Centrum Carolina

Adresa: UK Point, Univerzita Karlova,

Celetná 13, 116 36 Praha 1, Česká republika

Tel.  (+420) 224 491 604

E-mail: centrumcarolina@cuni.cz


Digitalizační středisko Centra Carolina

Tel. 224 491 581

E-mail: digitalizace@ruk.cuni.cz








Jak k nám