Aktuálně je možné si vypůjčit tyto pomůcky:
notebooky: Disponujeme notebooky různých značek s úhlopříčkou 13 až 16".
tablet Remarkable s perem: Vhodný na psaní a organizování materiálů, psaní rukopisných poznámek, kreslení, lze i vpisovat poznámky do souborů PDF; simuluje psaní na papír; neslouží ke čtení knih či ke sledování videa. Tablet Remarkable je vhodný např. pro studenty s SPU.
tablet Kindle scribe: Vhodný na čtení e-knih a akademických textů; technologie e-ink je šetrná k očím; umožňuje psaní poznámek a zvýrazňování textu, disponuje omezeným přístupem k internetu. Tablet Kindle je vhodný např. pro studenty s SPU. Součástí Kindle - scribe je pero.
tablet Lenovo Tab P11 Pro nebo P12 + Lenovo Pen: V aplikaci je možné vkládat i obrázky, lze psát střídavě na klávesnici i s perem.
protihluková suchátka: Protihluková sluchátka různých značek (Peltor a HoneyWell) s různou mírou tlumení hluku z místnosti, pro použití při středně až vysoké úrovni hluku. Sluchátka jsou vhodná např. pro studenty s ADHD či PAS na podporu soustředění.
čtečky: Kindle a další značky; pouze pro čtení elektronických dokumentů
program Claroread: Program čte zobrazený text syntetickým hlasem, zároveň čtený text na obrazovce počítače zvýrazňuje a propojuje tak mluvenou a psanou podobu slova. Program je vhodný pro studenty např. s SPU, s obtížemi při čtení a psaní.
Návod ke stažení zde https://centrumcarolina.cuni.cz/CA-101-version1-cc_44_version1_claroread_strucny_pruvodce.pdf
kapesní lupa: Compact Mini: Kapesní kamerová lupa zvětšuje předlohy až 11x na obrazovce s úhlopříčkou 3,5". Má jednoduché a pohodlné ovládání a je určená ke každodennímu používání. Lupa je vhodná např. pro studující se slabozrakostí.
braillský řádek - Braille Voyager: Čtecí přístroj s hmatovým výstupem pro nevidomé je přídavné zařízení, které zpřístupňuje nevidomému informaci také ve formě hmatového výstupu prostřednictvím Braillova slepeckého písma. Umožňuje zobrazení textu, ať už snímaného skenerem a rozpoznaného OCR programem nebo získaného z internetu či vlastnoručně pořízeného.
diktafony: Umožňují nahrávat kvalitní zvukové soubory a ukládat je do své interní paměti. Lze je použít např. na nahrávání výzkumných rozhovorů. K dispozici jsou diktafony značek Eltrinex, Philips, Olympus.
V případě potřeby jiných pomůcek se ozvěte na níže uvedený email. Po domluvě je možné pomůcky dokoupit.
Tipy na další podpůrné technologické pomůcky a programy můžete nalézt na webových stránkách NaNuk: https://neslysicinauk.ff.cuni.cz/uzitecne-technologie-programy-a-aplikace/ |
Služba je určena studujícím se specifickými potřebami nebo těm, kteří jsou v socio-ekonomicky nepříznivé situaci, např. pobírají sociální nebo zvýšené ubytovací stipendium.
Základní výpůjční doba je šest měsíců s možností dalšího prodloužení v případě, že nejsou evidováni další zájemci o zapůjčení studijní pomůcky.
Veškeré náležitosti výpůjčky upravuje smlouva o výpůjčce.
Mgr. Jana Vlasáková
tel.: 224 491 604
e-mail:
Centrum Carolina
Adresa: UK Point, Univerzita Karlova,
Celetná 13, 116 36 Praha 1, Česká republika
Tel. (+420) 224 491 604
E-mail: centrumcarolina@cuni.cz
Digitalizační středisko Centra Carolina
Tel. 224 491 581
E-mail: digitalizace@ruk.cuni.cz